Deprem Evleri

Ülkemizin 1. derece deprem kuşağında olduğunu pek çok vatandaşımız bilmektedir . Doğal afetlerin arasında en çok hasar ve zarar vereninin deprem olduğunu söylemekte yarar var. Bu nedenle yerleşim yeri ve yerleşim bölgeleri dışarısına yapılan yapıların 2010 yılından sonraki dönemde daha özen gösterilen kritelerinden biride depreme dayanıklı olmasıdır.

Yapılar arasında depreme dayanıklılık olarak iyi seçenek ve kanıtlanmış olan prefabrik ev dir. Prefabrik evlerin depreme dayanıklı olmasının sebebi içerisinde hafif çelik malzemeleri ile desteklenmiş hafif materyaller kullanılmış olmasıdır. Adı ne kadar hafif olsada sağlamlığı konusunda iddialı ve çok dayanıklı materyallerdir. Bu materyaller sadece prefabrik alanında değil dünyanın birçok bölgesindeki yapılarda fazlası ile kullanılmaktadır .

 Prefabrik evlerin asıl doğuş hikayesi deprem gibi doğal afetlerde kurulumu ve yapım süreci kısa ve kolay olan fabrikasyon sistem ile imal edilen evlerdir. Yakın zamandan örnek vermek gerekir ise 23 ekim 2011 tarihli van depremi. Van ilimizde bulunan depremden dolayı korkmuş yada yıkılmış evleri sebebi ile dışarıda kalmış olan vatandaşlarımıza yaşam alanı olarak ilk müdahale prefabrikler ile yapılmıştır. Bölgede ikamet eden vatandaşlarımız bu evlerde geçici veya kalıcı olarak konaklatılmıştır.

Kullanım olarak betonarme binadan farkı bulunmayıp aksine fazlası ile avantajları bulunmktadır. 1. husus sağlamlık ( deprem – rüzgar – kar yükü hesaplanmaktadır.) 2 . ısı yalıtımı ( betonarme binadan 35-40% daha fazla yalıtımlıdır.) 3. ekonomik olması ( maddiyat yönünden 55% daha ucuzdur.

Tüm bu hususları göz önüne aldığımız zaman hayatımızın her köşesinde kendimizi güvende hissede bileceğimiz bir çatının altında olmak sizlerede güzel bir hissiyat verecektir. Tüm yapılarımızda statik hesaplamalar yapılıp deprem – rüzgar – kar yükü gibi ince hesapları yaptığımızı işi tüm profesyonelliğimiz ile usta eller ile yapılmış olan binanızın içerisinde güvenle huzurla otura bilirsiniz. Yerli prefabrik olarak siz değerli müşterilerimize hizmet vermekten onur ve gurur duyuyoruz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir