Prefabrik Ev Ne Kadar Sağlam

PREFABRİK EV YAPTIRMADAN ÖNCE MUTLAKA BİLMENİZ GEREKENLER !

BU YAZIMIZDA SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZE KAFANIZDAKİ SORU İŞARETLERİNİ BİR NEBZEDE OLSA ÇÖZÜME KAVUŞTURMAK İÇİN HAZIRLADIK.

Diyelim ki bir arazi ya da arsa satın aldınız ve buraya bir ev yaptırmak istiyorsunuz. Prefabrik evler ise aşşağıda saydığımız özellikleri nedeniyle aklınıza ilk gelen yapı tipi. Öncelikle doğru bir karar verdiğinizi söyleyebiliriz. Hangi evi alacağınıza son kararnızı vermeden önce ise,bu yazımızda sıralayacağımız özellikleri gözden geçirmenizi ve nihai kararınızı buna göre vermenizi tavsiye ederiz.

 Prefabrik yapıların birçok farklı modeli bulunmaktadır. Hem malzeme hem de dış görünüş açısından onlarca farklı prefabrik ev modeli bulunabilmektedir. Dolayısıyla kişisel beğenilerinize uygun, monte edileceklerin bölgenin mimarisiyle uyumlu, farklı stillerde prefabrik evler bulmak mümkün. Size uygun metrekare ve dış görünümü hoşunuza gittikden sonra geçelim projeyi hayata geçirmeye son adıma .

 Çağımız artık prefabrik yapıların çağı. Ülkemizde de oldukça yaygınlaşan prefabrik evler, önceden fabrikada imal edilmiş yapılara verilen isimdir ve modüler ev olarak da anılırlar. Fabrikada önceden imal edilen ve altyapı çalışması oluşturulmuş arsalara monte edilen prefabrik evler çeşitli nedenlerle birçok insan tarafından tercih edilmektedirler. Bir hafta, on gün gibi çok kısa sürelerde, evresel ve beşeri engellere takılmadan imal edilmeleri,  dört – beş gün gibi sürelerde montajlarının yapılması, standartlarının belirli ve yüksek olması, depreme olan dayanıklılıkları ve elbette estetik görünümleri prefabrik yapıların yaygınlaşmasındaki en büyük etkendir. Üstelik fiyatları betonarme yapılara oranla zaman/maliyet açısından çok daha makul olacaktır . Çoğu firmalar kaba kurulum tabir edilen sistem ile çalışmakta olup taban betonu , parkesi , fayansı , mutfak dolabını sizin yaptırmanız gerektiğiniz söyler ve bir bakıma satış tekniği uygulamktadır. misal vermek gerekir ise 100 m2 bir almak istiyorsanız siza 60 – 65 bin TÜRK LİRASI arasında bir fiyat vericeklerdir. Size ilk başta uygunmuş dedirten bu tekniğin sonradan aslında çok maliyetli olduğunun sinyalini vermektedir. beton atdırmak zaten 100m2 bir ev için 17-20bin TÜRK LİRASI arası bir maliyet . Daha bitmedi parke fayans mutfak dolabı evin boyanması ince işçilikler yapımı 100 m2 için 12-14 bin TÜRK LİRASI arası bir rakama gelicektir. Peki bittimi ? maalesef hayır bitmedi .Geldik nakliye eleman konaklama ve giderlerine 2-4 bin tl arasında eleman konaklama ve gider ücreti 3-5bin TÜRK LİRASI arası nakliye ücretleri ile son bulun bu ızdırap . yorgunluk ve yaklaşık olarak 104 bin TÜRK LİRASI gibi gayet yüksek bir rakama ev sahibi oldunuz. Peki bu işi YERLİ PREFABRİK çok çok daha uyguna anahatar teslim olarak sizlere sunmaktadır. Ev alırkan çok dikkatli olunmalıdır. hadi yazımıza devam edelim .

ÖNCELİKLE AKLIMIZA İLK GELEN SORU MALİYET 

Akla gelen ilk soru maliyet olacaktır. Prefabrik evler pahalı mıdır? Hayır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, prefabrik bir ev kendisiyle aynı özellikleri taşıyan (boyut, oda sayısı, iç aksam kalitesi) betonarme evlere göre daha %50’ye kadar daha ucuz olabilmektedir. Fabrikamızda imal edilmeleri ve bu nedenle hava şartları, insan hataları vs gibi engellere takılmamaları yapım sürelerini muazzam düzeyde azaltarak bir yapının bir hafta içerisinde üretilmelerini sağlar.

HER ZAMAN OLMASADA BİRÇOK KULLANICI ” HIZ” A ÖNEM VERİYOR

Betonarme bir evi inşa etmek hava şartları ve bütçe problemi yoksa, inşaatın farklı aşamalarını gerçekleştrien ustaların organizasyonu iyi yapılırsa en az 90 gün sürmektedir. Bu rakam her şeyin optimum olduğu, hiçbir engelin çıkmadığı, tüm organizasyonun kusursuzca işlediği bir durum için söz konusu; yani neredeyse bir hayal. Oysa prefabrik ev parçalar halinde fabrikamızda üretilir işleyiş ve teslim tarihinde aksamalar yaşanması çok nadir olup % 95 oranında zamanında ve eksiksiz olarak teslim ve taşıması gerçekleştirilir .

PEKİ PREFABRİK EVİN BAKIMI NEDİR NE SIKLIKLA YAPILMALIDIR ?

Tıpkı betonarme evler gibi, prefabrik evlerin de bakıma ihitiyacı olacaktır. Zaten Yerli Prefabrik olarak yaptığımız yapılara işçilikde 2 iki yıl garanti vermekteyiz . Yapı belirli bir standartta olduğu için sürpriz problemler çıkarma olaslığı oldukça düşüktür. Yine de, yıpranmaları en aza indirmek, gerektiğinde ise ufak tamiratları yapmak elbette gerekli olacaktır.. Bakım dış boya ve iç boya olucaktır . Bir beton bina ile aynı sürede bakım olucağından hem bütçeyi hem sizi kesinlikle yormayacaktır.

SON OLARAKDA KULLANIM ÖMRÜ NEDİR ?

Prefabrik bir evin ömrü yapının türüne ve yıllar boyunca yapılacak bakımına bağlı olarak, 50 yıl ila 100 yıl arasındadır. Oldukça uzun ömürlere sahip olan bu yapılar uygun maliyetleri göz önüne alınırsa, oldukça uzun ömürlü yapılardır. Günümüzde 100 yıllık bir bina göremediğimizi de düşünür isek sanki betonarme binadan daha uzun ömürlü diye aklımızdan geçirir gibi olduk .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir